Rozhodli ste sa predať rodinný dom či rekreačnú nehnuteľnosť a chcete mať istotu, že nenaletíte nejakému podvodníkovi, alebo sa nestanete obeťou zle zostavenej kúpnej či rezervačnej zmluvy? Toto sa bohužiaľ stáva aj u profesionálov – realitných kancelárií, ktoré vytvárajú zmluvné podklady podľa rôznych vzorov a bez konzultácie s právnikom. Dôvod je jediný – ušetriť a viac zarobiť. Lenže pokiaľ je kúpna zmluva ušitá, ľudovo povedané, horúcou ihlou a postráda niektoré ustanovenia, možno ju vysvetľovať po svojom a niektoré body vyslovene obísť, čo môže viesť aj k značným problémom.
Ak teda chcete predať objekt k spokojnosti oboch strán, obráťte sa s dôverou na advokátsku kanceláriu v Bratislave Lexante. A postupujte spoločne krok za krokom.
Dôležité administratívne dáta – právnika bude predovšetkým zaujímať, čo je predmetom predaja, akú požadujete cenu, kto je vlastníkom, či na dome neviazne hypotéka a ďalšie záväzky, či nie je dom zaťažený vecným bremenom atp.
Technické dáta – súčasťou zmluvy musia byť všetky dáta, ktoré popisujú objekt zo stavebného hľadiska, teda napríklad koľko má
podlaží, či sa na pozemku nachádza garáž, pergola, kôlne, aký je vek domu, či nie je jeho časť značne poškodená a určená na demoláciu, či je pozemok oplotený, aká je výmera pozemku, či je pozemok vo vlastníctve predávajúceho a nejedná sa o dom na prenajatom pozemku atď.
Právnik sa tiež stará o to, aby prebehol predaj nehnuteľnosti podľa platných regulí, a môže poskytnúť aj úschovu peňazí na nezávislom bankovom účte. Tým sú obe strany poistené, aby nedošlo k vyplateniu peňazí skôr, než bude nehnuteľnosť zapísaná v katastri nehnuteľností. Predaj nehnuteľnosti taktiež môže prebiehať s pomocou rezervačnej zmluvy, ktorú si tiež berie na starosť advokátska kancelária v Bratislave. Rezervačné zmluvy bývajú v niektorých realitných kanceláriách spochybniteľné a neplatné.